30 stycznia 2019 r. uczniowie klas czwartych i piątych przenieśli się na chwilę w świat naszych słowiańskich przodków, a wszystko za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, którzy przybyli do Biłgorajskiego Centrum Kultury ze spektaklem „Mitologia i legendy Słowian”.

Uczniowie znaleźli się w czasach pradawnych słowiańskich bóstw: władającego niebem Peruna, pana Święta Plonów i dobrobytu Świętowita, bóstwa Słońca i ognia Swaroga. Poznali historię pięknej Juraty, mieszkającej w bursztynowym pałacu na dnie Morza Bałtyckiego. Mogli także przenieść się do dawnych czasów, gdzie rządził słynący z dobrego serca Piast Kołodziej i okrutny król Popiel.

W magicznym świecie Słowian rzeczywistość bóstw i ludzi przeplata się ze sobą i przekazuje ponadczasowe prawdy o znaczeniu pracy i uczciwości, której uosobieniem stał się Piast Kołodziej. Natomiast inne postaci spektaklu, Popiel i jego zła żona, okazali się przykładem antybohaterów, których egoizm i okrucieństwo krzywdzi poddanych,  ale ostatecznie prowadzi do zguby samych rządzących.

Przedstawienie „Mitologia i legendy Słowian” było przypomnieniem wiedzy o przodkach, o naszej przeszłości i o kulturze sprzed czasów chrześcijańskich, a także poruszyło i zainteresowało uczniów, którzy z zapartym tchem śledzili losy bohaterów i poznawali dawne tradycje. Dzięki wizycie w teatrze, słowiańskie mity i wierzenia nie będą stanowić dla naszych uczniów żadnej tajemnicy.