8 maja 2019 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole dwóch wspaniałych muzyków. Panowie Krzysztof Orzechowski i Jacenty Ignatowicz tworzą zespół o nazwie Duet Beskidzki.

Pan Krzysztof jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli. Natomiast pan Jacenty sam opanował trudną sztukę gry na instrumentach. Dzięki temu, że tak bardzo się różnią, stworzyli niesamowity duet. Łączą muzykę ludową z klasyczną, wykorzystują brzmienie kilkunastu instrumentów ludowych, a także klasycznych.

„Takiego Janicka serdusko by chciało, coby se zatończył, zaśpiewoł wesoło!” – tak humorystycznie i z przytupem rozpoczął się koncert. W jego dalszej części również nie zabrakło emocji. Mogliśmy posłuchać gry na instrumentach, takich jak np. wiolonczela czy saksofon, a także fujarka, piszczałka, multanki, dudy żywieckie, a nawet piła do cięcia drewna! Dowiedzieliśmy się też wielu rzeczy na temat miejsca, z którego pochodzą muzycy – Beskidu Żywieckiego.

Jednak z pewnością największe wrażenie wywarła na nas gra na… zielonym liściu! Pan Jacenty jest w niej prawdziwym wirtuozem! Z dużą swobodą wygrywa każdą melodię – od muzyki rozrywkowej po przeboje muzyki poważnej. Dzięki tej umiejętności, wystąpił w IV edycji programu „Mam Talent” i zdradził nam, że pojawi się tam ponownie.

Największą zaletą koncertu był kontrast i zróżnicowanie widoczne praktycznie wszędzie – od ubioru po styl muzyczny. Daliśmy się ponieść tej niezwykłej atmosferze, dzięki czemu poznaliśmy bliżej dość obcą dla nas kulturę – kulturę góralską.