W dniach 10-11 maja 20119r. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. W piątek 10 maja finaliści – najlepsi z najlepszych z poszczególnych województw mieli do wykonania ostatnie zadanie – test, który wyłonił Mistrzów w kategorii klas I-IV i klas V-VIII. Województwo lubelskie  w kategorii klas I-IV reprezentowała grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju w składzie: Mateusz Dubiel, Adam Mełges, Aleksander Żuk.

Drużyna z Jedynki wywalczyła tytuł MISTRZÓW POLSKI!

Chłopcy wytrwale czytali i pokonywali kolejne etapy konkursowe. A droga była długa.

Konkurs przebiegał w czterech etapach:

  1. pierwszy - szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny do etapu powiatowego;
  2. drugi - powiatowy: test drużynowy – najlepsza drużyna w powiecie – kwalifikacja do etapu wojewódzkiego;
  3. trzeci - półfinały wojewódzkie: test drużynowy – najlepsza drużyna w województwie – kwalifikacja do etapu ogólnopolskiego;
  4. czwarty - finał ogólnopolski: test drużynowy – cel osiągnięty – MISTRZOSTWO POLSKI.

Ale na wyniki czekaliśmy do soboty 11.05.19, kiedy to odbyło się wielkie święto czytelnicze. Zaproszono wszystkich uczestników i sympatyków Wielkiej Ligi Czytelników wraz z rodzinami.

Wielka Zabawa Rodzinna, która rozpoczęła się na Rynku w Katowicach – rejestracją rodzinnych drużyn. Następnie uczestnicy ruszyli w kolorowym pochodzie postaci z książek (biłgorajscy młodzi uczestnicy w nawiązaniu do legend prezentowali nasz regionalny strój) do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, gdzie odbywały się: - spotkania autorskie z Justyną Balcewicz i Waldemarem Cichoniem, - zabawa "Rodzina na medal" - 32 zadań w formie zabawy do wspólnego wykonania przez rodziny, - kiermasz książek, - Koncert: „Zaśpiewajmy razem – Stanisławowi Moniuszce – w 200 rocznicę urodzin”.

Aż wreszcie uroczyste podsumowanie sezonu Wielkiej Ligi Czytelników i ogłoszenie wyników.

Wielka Liga Czytelników organizowana jest już po raz czwarty przez : - Stowarzyszenie „Wielka Liga” – główny organizator; Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach; Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im.J.Lompy w Katowicach; Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Szkołę Podstawową nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. W tym roku do projektu przystąpiła ponad 17 200 uczniów z całej Polski, których wspierały we wspólnym czytaniu całe rodziny. Liczba osób zaangażowanych we wspólne rodzinne czytanie jest imponująca.

Celem konkursu "Wielka Liga Czytelników" jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, kreowanie mody na czytelnictwo, promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi. I katowicki finał był namacalnym dowodem na to, że cele zostały spełnione….
NASZYM MISTRZOM GRATULUJEMY!