W bieżącym roku szkolnym, w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po Polsku o historii”, które organizowane jest od sześciu lat przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację „Zawsze Warto” z Krakowa. Była to wyjątkowa okazja do refleksji nad językiem polskim, pochylenia się nad zasadami polskiej ortografii oraz nauki historii. W tekstach dyktanda pojawiły się do napisania postacie i wydarzenia historyczne związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zmagania ortograficzne uczestników odbywały się w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Najlepsze prace z etapu szkolnego zostały wysłane do weryfikacji przez komisję konkursową w Lublinie, która ostatecznie kwalifikowała uczestników do etapu drugiego. Do etapu wojewódzkiego, który odbył się 7 listopada 2018 r. w Lublinie zakwalifikowało się aż 10 uczniów naszej szkoły.

Wszyscy laureaci Dyktanda spotykali się w dniu 29 listopada 2018 r. w rocznicę wybuchu powstania listopadowego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, gdzie odbyła się gala finałowa VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Uroczystemu podsumowaniu i ogłoszeniu wyników towarzyszył spektakl „Klasa dla Niepodległej”, w którym uczniowie lubelskiego „Zamoya” wcielili się w swoich rówieśników sprzed stu lat biorących udział w latach 1918 -1920 w walkach o odzyskanie niepodległości.

Laureatami VI edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po Polsku o historii” w kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej zostali: Jakub Trybalski z kl. 6 d, Michał Dziura z kl. 6 c, Zofia Sidor z kl. 6d oraz Zuzanna Chołyst z kl. 6 e. Laureatami w kategorii klas VII – VII szkoły podstawowej i gimnazjum zostały: Magdalena Konefał z kl. 8 g i Wanessa Borowiec z kl. 8 c. Wyróżnienia otrzymali: Kacper Droździel z kl. 6f, Natalia Iwanek z kl. 6f oraz Adrian Magoch z kl. 7 d.

Laureaci dyktanda odebrali z rąk p. Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz p. Marka Wasiaka, Prezesa Zarządu Fundacji „Zawsze Warto” dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom osiągniętych wyników!