• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Idea „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas  nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę.

Tegoroczne hasło „Nie lękajcie się”! skłoniło nas do przedstawienia w formie etiudy filmowej krótkiej refleksji związanej z lękiem. Wszyscy się czegoś boimy. Nawet ludzie, których dziś uznajemy za wzory świętości zanim wybrali odwagę, doświadczyli lęków. Papież z pewnością także obawiał się tego, co przyniesie mu pontyfikat. Może właśnie dlatego już na samym początku swojej papieskiej drogi zachęcał nas do odwagi. Tym samym dając nam do zrozumienia, że jest jednym z nas.

Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat.

Nie lękajcie się – powiedział światu. Nie lękajcie się – powiedział Kościołowi. Nie lękajcie się – powiedział krajom oddzielonym wówczas od reszty Europy murem. I nie lękajcie się – powiedział nam, Polakom.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że przez prawie dwa lata mieszkańcem naszych domów został strach, lęk o nasze zdrowie i życie naszych bliskich. Dlatego słowa papieża, a jednocześnie hasło XXI Dnia Papieskiego, są nam tym bardziej potrzebne. Mimo, że słowa „Non abiate paura” – „Nie lękajcie się” zostały prze Jana Pawła II wypowiedziane 43 lata temu, nigdy nie straciły i nie stracą na aktualności. Warto do tych słów wracać i nigdy o nich nie zapominać. Nie bójmy się! Odwagi!