• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, w dniach 26 - 28 września 2023 r. odbyła się trzydniowa wycieczka do Krakowa, Prudnika, Opola oraz na Górę Świętej Anny śladami błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczestniczyło w niej 52 uczniów z klas: 5d, 6a, 6b, 7a, 7e, 7f i 8a.

Celem wyjazdu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie poznawania walorów turystyczno - krajoznawczych Polski, tradycji, zabytków kultury, historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Na początku młodzi podróżnicy udali się do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Podążali Krakowskimi Drogami Błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie stąd, od arcybiskupa Adama Sapiehy ksiądz Stefan Wyszyński dowiedział się o swojej nominacji na Prymasa Polski i to tutaj, na Konferencji Episkopatu Polski w maju 1953 r. ogłosił swój list - memoriał „Non Possumus”, po którym wkrótce został uwięziony. Zwiedzanie rozpoczęli od dziedzińca arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu, skąd przenieśli się do wnętrza budynku, aby obejrzeć słynną wystawę zatytułowaną Obraz Złotego Wieku. Ekspozycja ukazywała szeroki rozkwit renesansowej kultury za czasów panowania ostatnich Jagiellonów. Została ona wyeksponowana w siedemnastu salach i składała się 450 eksponatów, z których ponad 400 sprowadzono z kilkudziesięciu muzeów i bibliotek. Uczestnicy wyjazdu podziwiali wnętrza sal pałacu królewskiego, na ścianach których widniały tkane wełną, jedwabiem, złotymi i srebrnymi nićmi  arrasy oraz różne portrety, m.in. Zygmunta Augusta, królowej Bony. W gablotach zaś mogli ujrzeć pisane ręcznie księgi, modlitewniki z pięknymi, pracochłonnymi iluminacjami, czy też podwójnie złamany miecz ostatniego z dynastii Jagiellonów.  Ciekawym miejscem okazała się Sala Poselska, znana również jako Sala Pod Głowami, z tajemniczą „głową z zasłoniętymi opaską ustami”.

Niezapomniane wrażenie wywarła też Katedra Wawelska – miejsce koronacji królów Polski. Ważną informacją było, iż w 1966 roku Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński przybył do Katedry na Wawelu na uroczystości Milenijne – Tysiąclecia Chrztu Polski. W jej wnętrzu uczniowie zobaczyli konfesję św. Stanisława, groby królów, a także Kaplicę Zygmuntowską z nagrobkami Zygmunta I Starego oraz Zygmunta II Augusta. Obowiązkowym punktem wycieczki było wejście do Wieży Zygmuntowskiej i „spotkanie” z Dzwonem Zygmunta. Tutaj, poprzez dotknięcie serca dzwonu lewą ręką, uczniowie mogli wypowiedzieć życzenie z nadzieją, że niedługo się spełni. Potem przenieśli się w głąb Krypty Wieszczów Narodowych, w której znajdują się prochy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz ziemia ze zbiorowej mogiły, w której w Paryżu spoczął Cyprian Kamil Norwid. Tuż obok uwidoczniona została kaplica pamiątkowa poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Następnie, przemieszczając się podziemnymi korytarzami, oglądali wnętrze Krypty św. Leonarda, w której Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę św. Byli też pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się trumna Naczelnika Józefa Piłsudskiego. Wychodząc zobaczyli sarkofag, w którym złożono dwie trumny pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich, a tuż obok tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy 10 kwietna 2010 r.

Następnie uczniowie Drogą Królewską wyruszyli na Rynek. Zatrzymali się również przy ul. Franciszkańskiej 3 pod Oknem Papieskim w Pałacu Biskupim. Później dotarli do Kościół Mariackiego ze słynnym ołtarzem dłuta Wita Stwosza. Dnia 15.12.1968 r. w Bazylice Mariackiej Prymas Tysiąclecia w obecności biskupa Karola Wojtyły ukoronował obraz MB Częstochowskiej.

Pierwszy dzień wycieczki uczniowie zakończyli przyjemnie i szczęśliwie, a następnie wyjechali w czterogodzinną podróż do Prudnika Śląskiego.

Drugi dzień to kolejny czas pełen atrakcji. Pierwszym celem, jaki sobie obrali uczestnicy, było dotarcie do Lasu Prudnickiego, będącego częścią Gór Opawskich.  Rozciąga się on wzdłuż południowej granicy z Czechami. Marsz dzielnych wędrowców na skraju granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec został uwieczniony na pamiątkowym zdjęciu. Pomimo wysokiej letnio-jesiennej temperatury niestrudzeni turyści zdobyli dwa szczyty: Kobylicę  (395 m n.p.m.) oraz Wróblik (396 m n.p.m.). Zobaczyli także  Sanktuarium św. Józefa wraz z kościołem franciszkanów – trzecie miejsce uwięzienia Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tutaj też, pod wpływem powieści Potop Henryka Sienkiewicza, Prymas Wyszyński podjął decyzję odnowienia ślubów lwowskich Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę.

Po powrocie do schroniska uczniowie mieli czas na zregenerowanie sił, by po południu wyruszyć na zwiedzanie miasta Prudnika. Najpierw zobaczyli Wieżę Woka, następnie ratusz z piękną wieżą, Kolumnę Maryjną, pomnik św. Jana Nepomucena oraz barokową fontannę z XVII wieku. Jedną z atrakcji było odnalezienie Studni Miłości. 

Trzeci, ostatni dzień, to wyjazd w kierunku Opola. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od wizyty w Muzeum Polskiej Piosenki. W budynku muzeum podziwiali liczne pamiątki pozostawione przez organizatorów, wykonawców, jak i publiczność poszczególnych edycji Festiwalu. Ciekawym miejscem była specjalnie stworzono garderoba, w której młodzież  podziwiała stroje, w jakich występowano na deskach opolskiego amfiteatru, a chętni multimedialnie przymierzali  kreacje. Dodatkowo, w specjalnych kapsułach czasu, uczniowie mogli się przenieść kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat wstecz, by zasiąść na ławkach amfiteatru i oglądać fragmenty koncertów.  Muzeum oferowało też specjalne studio nagraniowe, w którym uczniowie jak gwiazdy na estradzie nagrywali swoje piosenki. Później oglądali wnętrze Amfiteatru Tysiąclecia, by móc choć przez chwilę poczuć emocje towarzyszące artystom i widzom podczas corocznego Festiwalu Piosenki Polskiej. Dopełnieniem atrakcji był spacer ulicami prowadzącymi do Alei Gwiazd. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Irena Santor, Ewa Demarczyk, Kora, Kayah, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, zespoły Lady Pank, Dżem, Zakopower.

Na zakończenie wycieczki uczniowie dotarli na najwyższe wzniesienie w Masywie Chełmskim, jakim jest Góra św. Anny (407,6 m n.p.m.). Na górze znajduje się Sanktuarium św. Anny, a z klasztornego ogrodu roztacza się przepiękna panorama.

Podróż powrotna minęła dosyć szybko. Wszyscy wrócili bogaci o nową wiedzę i ciekawostki o Polsce, a także informacje związane z Błogosławionym Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Zapewne z niecierpliwością czekać będą na kolejną, pełną wrażeń wycieczkę.