10 listopada 2022 r. wzięliśmy udział w kolejnej, piątej już edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie, jak w ubiegłych latach, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie: 11:11, wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Słowa hymnu narodowego zostały utrwalone podczas zajęć z języka polskiego i historii.

Klasy 1-4 oraz 7-8 odśpiewały hymn w szkole, natomiast klasy 5 i 6 uczyniły to w Parku Solidarności przy pamiątkowej płycie poświęconej Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Jeden z twórców Polskich Legionów i bohater naszego hymnu narodowego, odwiedził Biłgoraj na początku XIX wieku.

Na płycie tej, ozdobionej rzeźbionym motywem roślinnym w formie girlandy z liści laurowych, w centralnej części znajduje się dedykacja następującej treści:

Tu Szanowny Generale
niech dla wiekowego zwyczaju
na tym głazie przy kanale
stanie pamiątka Twojego pobytu
Ani czasami zgubne zetnie go narzecze
Spoczynkiem Dąbrowskiego zwać się
odtąd będzie.

„Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym, której celem jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.