Jak co roku 29 września obchodzone jest jedno z wydarzeń z kalendarza świąt nietypowych – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej szkole ten dzień trwał prawie tydzień;-) 29-30.09 – 1.10 ponieważ wszyscy uczestnicy castingu na Mistrza Głośnego czytania z klas VI-VIII chcieli wziąć w nim udział i czytać swoim młodszym kolegom – przedszkolakom, grupie „0” oraz uczniom klas I.  A, że nie mogliśmy wybrać się tłumnie;-) – uczniowie czytający zostali podzieleni na grupy. Każda z grup miała wyznaczony termin i godzinę wizyty oraz klasę, którą odwiedzi. Spotkania okazały się bardzo miłe. Starsi uczniowie z zaangażowaniem czytali młodszym, a Ci z uwagą ich słuchali – nie omieszkali dopytywać i opowiedzieć swoje historie związane z tematem czytanych książeczek. W grupach przedszkolaków gościliśmy kilkakrotnie. A w czwartek oprócz czytania starsi uczniowie zaprezentowali dodatkowo „malowany teatrzyk o Małym żółtym i małym niebieskim”.

Także w ramach akcji klasy I-V miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu online z Joanną Olech - autorką Dynastii Miziołków, która opowiedziała o pisaniu, rysowaniu i ulubionych książkach oraz przeczytała fragmenty swoich utworów. W spotkaniu brała także udział Barbara Gawryluk również autorka książek dla dzieci. Jeżeli ktoś przegapił to ciekawe spotkanie można jeszcze obejrzeć pod linkiem [LINK] polecamy i starszym i młodszym.