Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom członkowie Koła bibliotecznego – uczniowie klas 7 i 8 odwiedzili zerówkę i trzy grupy przedszkolaków naszej szkoły. Głośne czytanie starszych uczniów przypadło do gustu małym słuchaczom. Wspólne rozmowy na temat przeczytanych opowieści były inspirujące i dawały dużo radości obu stronom. Przedszkolaki żegnały starszych kolegów i koleżanki zapraszając na kolejne spotkania.

Akcent Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej to trzy długie przerwy na których w bibliotece gromadzili się uczniowie, którzy chcieli posłuchać lub poczytać na głos zgromadzonym rówieśnikom.  Spotkania te stały się  akcją, podczas której członkowie Koła bibliotecznego informowali nowych w budynku na Kościuszki uczniów o działalności grupy i zapraszali do dołączenia.