W dniach 8-15 maja w całej Polsce jak co roku obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W placówkach bibliotecznych na wszystkich szczeblach  wiele się działo. Biblioteki z wielką kreatywnością proponowały swoim czytelnikom różnorodne działania (zabawy, konkursy, odczyty, wystawy, spotkania…). W naszej szkolnej bibliotece uczniowie także mogli skorzystać z wielu niecodziennych propozycji.

Do piątku klasy I-VIII miały czas, aby przynosić do biblioteki swoje projekty Książkowy Top 2022. Przyniesione projekty były bardzo różnorodne – w formie plakatów, klasowych książek, list propozycji książkowych a nawet instalacje przestrzenne, wpłynęła też jedna ciekawa prezentacja multimedialna od kl. 8 c, której niestety nie byliśmy w stanie zaprezentować na wystawie. Pozostałe prace można oglądać w bibliotekach szkolnych na ul 3 Maja i Kościuszki. Komisja miała bardzo trudne zadanie, aby wybrać ten najlepszy. Biorąc pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie konkursu – projektu: kreatywny pomysł prezentacji, ilość propozycji książkowych, rodzaj proponowanych książek oraz zaangażowanie jak największej ilości uczniów klasy słodkim upominkiem postanowiono nagrodzić: klasy:  5 d w budynku na ul. Kościuszki a w budynku na ul 3 Maja zwycięska klasa będzie miała niespodziankę;-).

We wtorek, środę i czwartek we współpracy z Biblioteką Miejską Filia nr1 oraz Kołem Bibliotecznym zorganizowaliśmy Głośne czytanie oraz Warsztaty robienia zakładek do książek. Warsztaty te dały dużo radości zarówno starszym uczniom z kl. 8f, 7d, 8b, którzy z zaangażowaniem pomagali młodszym kolegom i koleżankom  z poszczególnych grup naszego przedszkola w wykonaniu przepięknych zakładek do książek. Spotkanie i rozmowa na temat poszanowania dały obu stronom wiele satysfakcji.

W czwartek i piątek odbywały się w budynku na ul. Kościuszki Podchody biblioteczne. Chętni uczestnicy mieli do wykonania 12 zadań, ale zanim do nich przystąpili musieli znaleźć ich treść na terenie czytelni, korytarzach szkolnych oraz na terenie Biblioteki miejskiej dla Dzieci i Młodzieży. Zabawa była przednia, a ile radości kiedy namierzone zostało kolejne zadanie i udało się je prawidłowo rozwiązać. Na uczestników podchodów już od poniedziałku 16 maja w bibliotece czekały słodkie upominki.

Zapełniło się też znacznie nasze Drzewo książkowych poleceń. Przybyło listków, kwiatków i motylków, na których uczniowie po przeczytaniu ciekawej książki wypożyczonej w naszej bibliotece polecają ją innym do przeczytania.

Niestety zabrakło nam czasu na realizację konkursu Pięknego Czytania. Ale nic straconego, konkurs zrealizujemy w innym terminie. Zainteresowanych zapraszamy już do zapisów.

Uzdolnieni plastycznie uczniowie zostali także zaproszeni do 3 konkursów plastycznych:

najmłodsi – klasy 1-4 „Okładka mojej ulubionej książki” – organizowanego przez Bibliotekę miejską dla Dzieci i Młodzieży

klasy 4-6 – do regionalnego konkursu „Nowele Marii Konopnickiej” – TERMIN DO 19 MAJA

klasy 1-8 do wojewódzkiego konkursu  „Poezja K. I. Gałczyńskiego oczyma dziecka widziana”.

Działo się, działo! A my już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania za rok;-)