W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza. To twórca oryginalnej polskiej komedii. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek. Mocą decyzji Sejmu RP, został jednym z patronów 2023 roku.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała uczniom dokładniejsze poznanie jego twórczości poprzez udział w konkursie recytatorskim. Konkurs odbył się w dniach 25-26 kwietnia 2023r. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie z klas I-VIII. Recytacje odbywały się z podziałem na 3 kategorie wiekowe. Każda z kategorii miała przydzielone konkretne teksty, wśród których uczestnicy mogli wybierać. W kategorii klas VII-VIII recytowane były fragmenty Zemsty. Tutaj mogły występować duety.

W konkursie wzięło udział 37 uczniów.

Decyzją komisji konkursowej w kategorii klas I-III przyznano

I miejsce – Kornelia Zarzycka kl. 2 c

II miejsce – Michał Błaszczak kl. 2 a

III miejsce – Zuzanna Kądziołka  kl. 3 c;    Anna Siembida kl. 3 d;   Hanna Stokłosa  kl. 1 e

Wyróżnienia: Milena Bojaryn kl. 1 e;  Anna Zubala kl. 2 c

W kategorii klas IV – VI

I miejsce -  Szymon Marczak kl. 6 a;   Milena Rębacz kl. 6 a

II miejsce – Marcelina Grabias  kl. 6 b; 

III miejsce – Joanna Skubisz kl. 6 d

Wyróżnienia: Klaudia Czerniak kl. 6 d;  Julia Kmieć  kl. 6 b;  Maja Oczkoś  kl. 5 b;   Maja Tekiela kl. 6 b

W kategorii klas VII-VIII:

I miejsce – duet – Natalia Potocka kl. 7 a, Julia Stasiewicz kl. 5 d

Wyróżnienia: Aleksander Tomaszewski kl. 7 b;  duet: Kornel Michalik, Natan Mikrut kl. 8 h