Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych.

Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Nasza szkoła zgłosiła się do Programu Laboratoria Przyszłości i w ramach tego otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

 

Wykaz sprzętu zakupionego w ramach „Laboratoriów Przyszłości”
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju

Lp.

Nazwa sprzętu

Ilość

1.

Filament

24

2.

Drukarka 3D Zortrax M200 Plus

3

3.

Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami  

6

4.

Stacja lutownicza z gorącym powietrzem

2

5.

Stacja lutownicza grotowa

2

6.

Akcesoria do lutowania - cyna

4

7.

Akcesoria do lutowania – pasta lutownicza lub kalafonia

4

8.

Laptop Dell

3

9.

Mysz komputerowa

3

10.

Torba komputerowa

3

11.

Aparat fotograficzny z funkcją kamery Canon

2

12.

Futerał do aparatu

2

13.

Karta CD 16 GB

4

14.

Mikrofon kierunkowy do aparatu

2

15.

Statyw z akcesoriami do mocowania kamer i aparatów

2

16.

Głowica fotograficzna

2

17.

Mikroport z akcesoriami

2

18.

Oświetlenie do realizacji nagrań Mitoya

2

19.

Oświetlenie do realizacji nagrań - akumulator

4

20.

Oświetlenie do realizacji nagrań – statyw oświetleniowy

2

21.

Oświetlenie do realizacji nagrań - ładowarka

2

22.

Oświetlenie do realizacji nagrań – duże tło białe

1

23.

Oświetlenie do realizacji nagrań – statyw

2

24.

Oświetlenie do realizacji nagrań - świetlówki

8

25.

Mikrofon kierunkowy z akcesoriami Sony

2

26.

Akumulator do mikrofonu Sony

4

27.

Aparat fotograficzny z funkcją kamery i akcesoriami Canon

1

28.

Futerał do aparatu

1

29.

Akcesoria fotograficzne – obiektyw Canon

1

30.

Akcesoria fotograficzne -  lampa błyskowa Canon

1

31.

Rejestrator wideo

1

32.

Akcesoria fotograficzne – karta SD

2

33.

Gimbal

1

34.

Oprogramowanie do edycji i obróbki zdjęć  

3

35.

Gogle VR

36

36.

Kostka VR

36

37.

Kontroler do Gogli VR

36

38.

Gogle VR licencja lekcji wirtualnych

1

39.

Robot edukacyjny – zestaw LEGO Education SPIKE

36

40.

Robot edukacyjny – mata warsztatowa

4

41.

Robot edukacyjny – subskrypcja

1

42.

Greenscreen

1

43.

Mikrofon dynamiczny z akcesoriami

2

44.

Dyktafon

2

45.

Nagłośnienie - zestaw

2

46.

Scaner 3D

1

47.

Oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia video

3