12 września 2024 roku uczniowie klasy 6d i 7c w ramach godzin turystki wzięli udział w realizacji programu Żurawinowe uroczysko realizowanego przez Stowarzyszenie Dąb w Ciosmach. Na początek całą grupą przeszliśmy do miejsca nieistniejącej już części wsi Ciosmy Knieja i pomnika upamiętniającego bitwę powstania styczniowego, która rozegrała się w dniach 20 i 21 marca 1863 roku między powstańczym oddziałem dowodzonym przez płk. Leona Czechowskiego i oddziałami carskiej okupacyjnej armii. Następnie szlakami pieszym i rowerowym udaliśmy się do wioski. Po drodze zatrzymaliśmy się przy kościele pw. Siedmiu Darów Ducha Świętego. Przystanęliśmy również, by podziwiać piękno i wykonanie rzeźby św. Jana Nepomucena, kapliczki domkowej z 1892 roku. Kolejnym etapem naszej wyprawy była wyremontowana, stara remiza strażacka, gdzie uczniowie wzięli udział w pogadance na temat życia wioski i warsztatach kulinarnych, a dokładanie pieczenia ciastek. Po warsztatach wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do torfowiskowego rezerwatu Obary. Rozpoznawaliśmy wybrane gatunki roślin torfowiska, jak rosiczkę, czy czermień błotną. Na koniec degustowaliśmy wypieczone już, uprzednio przygotowane przez nas, ciasta.

Zdjęcia można także zobaczyć tutaj