19 września 2024 r. uczniowie pięciu klas naszej szkoły podziwiali piękno i bogactwo przyrody Roztocza Zachodniego. We wspólnej wędrówce, której początkiem była wioska Smoryń, pieszo pokonywali gruntową, wyboistą drogę wśród malowniczych roztoczańskich pól. Szlakiem Jastrzębiej Zdebrzy z towarzyszącymi nam tarninami, kalinami, dereniami, dzikimi jabłoniami, trzmielinami i polnymi strachami dotarliśmy najpierw do Woli Radzięckiej, a następnie do Kolonii Teodorówka. Pagórkowate krajobrazy roztoczańskie rozświetlało wrześniowe słońce. Na horyzoncie majaczyły śmigła gigantycznych wiatraków farmy wiatrowej. Zdecydowana część drogi wiodła nawierzchniami gruntowymi, szutrowymi czy betonowymi. Końcem ponad 13-to kilometrowej wędrówki był Smoryń, w pobliżu drogi krajowej nr 7. Na zakończenie autokary podwiozły nas do pobliskich Trzęsin, gdzie przy źródle Gorajki spożywaliśmy gorące kiełbaski przygotowane przez szkolne kucharki. Po posiłku, pieszo udaliśmy się jeszcze do kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Historię parafii i samej świątyni przedstawił nam ksiądz Julian Brzezicki, który posługuje w Trzęsinach już 28 lat.