• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg
pttk-banetr.jpg

Dobiegły końca prace jury etapu centralnego XXVI edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. Konkurs ten jest największym i najważniejszym przedsięwzięciem krajoznawczo – turystycznym w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce. Rokrocznie uczestniczy w nim ponad 6000 dzieci i młodzieży z całej Polski. Ma on charakter cykliczny, odbywa się nieprzerwanie od roku 1994, czyli od 25 lat.

Głównym jego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych. Podstawą udziału w nim jest samodzielne przygotowanie pracy konkursowej w oparciu o własną dokumentację krajoznawczo-turystyczną. Praca konkursowa jest rodzajem opracowania krajoznawczego, w którym autor lub autorzy opisują w ciekawy sposób np.: obiekty krajoznawcze, tradycje kulturowe, wydarzenia historyczne, wzbogacając opis własnymi zdjęciami, rysunkami, wywiadami lub innym materiałem dokumentacyjnym. Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w tym konkursie, zawsze z sukcesami. Nie inaczej jest i w tym roku szkolnym. Miło nam poinformować, że w bieżącym roku szkolnym, zdobywając I miejsce w kategorii indywidualnej za pracę pt. „Sita, hafty i miody… z biłgorajskiej zagrody”, tytuł laureata tego konkursu uzyskała Natalka Kwik z klasy III b. Przygotowana przez nią praca to cykl wywiadów z ludźmi żyjącymi na Ziemi Biłgorajskiej, którzy kultywują umiejętności i zawody odchodzące w zapomnienie. Zbierając materiały do pracy Natalka przemierzyła blisko 500 km i spotkała się z: łubiarzem, sitarzem, pszczelarzem, olejarzem, garncarzem, prządką, hafciarką i gospodarzem. Wszystkie te spotkania dokładnie zrelacjonowała, zamieściła odpowiednie zdjęcia oraz własne rysunki.

Nagrodą jest udział w Centralnym  Zlocie Laureatów, który będzie miał miejsce w dniach 24-26 maja 2019 r. w Elblągu. Będzie to niepowtarzalne wydarzenie, które długo pozostanie w pamięci Natalki. Laureatce gratulujemy sukcesu i życzymy niezapomnianych przeżyć podczas wycieczki!