• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na dziady. Idą spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzy po ich stracie, umocnić swą wiarę w ich szczęśliwy spoczynek wieczny. Każdy, kto ma świadomość przemijalności ludzkiego życia, stawia sobie pytanie: A co potem?… Czy w naszym świecie, w XXI wieku jest jeszcze miejsce na duchy? Jest.

12 listopada 2019 r udowodnili to aktorzy  Teatru Współczesnego z Krakowa, którzy wystąpili na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury prezentując przed uczniami klas siódmych spektakl pt. „Dziady część II” na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.

Powszechnie znana jest wielka inscenizacja teatralna „Dziadów” w reżyserii Konrada Swinarskiego czy adaptacja dramatu na potrzeby teatru telewizji Jana Englerta. Uczniowie klas 7 wraz nauczycielami podziwiali niezwykłą grę aktorów, ciekawą scenografię, efekty świetlne i dźwiękowe w widowisku przygotowanym specjalnie z myślą o młodym widzu. Przedstawienie było oparte przede wszystkim na scenach plastyczno - muzycznych, gdyż to właśnie obraz i dźwięk  przemawiają mocno do ludzkiej wyobraźni. W warstwie tekstowej była to II część „Dziadów” Adama Mickiewicza wzbogacona o wiersz „Upiór”.

Każdy, obserwując spektakl, mógł spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy - przerazić się, uśmiechnąć, wzdrygnąć, odetchnąć z ulgą, a w końcu zastanowić się, jak przejść przez życie, jakich błędów się wystrzegać. Świetnie przygotowane widowisko w barwny i oryginalny sposób ukazało młodym widzom tradycję odprawiania dziadów.