• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

21 marca to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. W ten wyjątkowy dzień Samorząd Uczniowski postanowił aktywnie włączyć się w proces promowania akcji, celem budowania świadomości na temat Zespołu Downa, a także tolerancji, akceptacji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Postanowiliśmy zachęcić wszystkich do założenia skarpetek nie do pary. Tym spontanicznym, niecodziennym gestem chcieliśmy zamanifestować odrębność i niedopasowanie, z których poczuciem na co dzień zmagają się osoby z zespołem Downa. 

Zachęcaliśmy do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Skarpetki mogły być krótkie lub długie. Im bardziej oryginalne, tym lepiej. Zwracając uwagę na siebie, chcieliśmy wesprzeć 60 tys. osób z zespołem Downa, które żyją w Polsce.