• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Przy okazji omawiania utworu Aleksandra Fredry „Zemsta”, uczniowie klas 7 mieli zadanie przedstawić karykaturę samego siebie.

Karykatura jest odmianą portretu. Z jednej strony nawiązuje do fizycznego podobieństwa modela, zaś z drugiej chociaż dość mocno je zmienia, przeważnie zniekształca. Autor tak ukazuje wybraną osobę, że można ją rozpoznać, jednak jej wygląd zwraca szczególną uwagę, zaciekawia lub rozśmiesza. Karykaturzysta, zmieniając wygląd, stara się zwrócić naszą uwagę na charakter lub zachowanie osoby przedstawionej w krzywym zwierciadle. Najczęściej chodzi o to, aby wydrwić jej pewne cechy.

Siódmoklasiści pokazali, że mają dystans do siebie, traktują samych siebie z humorem i z przymrużeniem oka. Umiejętność śmiania się z samego siebie jest bardzo cenna i potrzebna w życiu.