• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

7 października w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej odbyło się niecodzienne spotkanie. Z uczniami klasy 3d spotkał się p. Janusz Jarosławski, a okazją do spotkania była wystawa jego fotografii pod nazwą „Oręż Bohaterów Niepodległej”, która realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Nasi uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli kilkanaście unikatowych i ważnych z punktu widzenia naszej historii szabli - serca polskiego oręża,  m. in. Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Władysława Sikorskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Józefa Hallera, Witolda Urbanowicza, Stanisława Skalskiego, Zygmunta Lempickiego czy Wiktora Thommee.

Jak podkreślał p. Janusz Jarosławski, zdjęcia powstały przy okazji pracy nad publikacjami książkowymi związanymi z szablą polską, a głównym celem wystawy jest promowanie szlachetnego elementu naszej tradycji jakim jest polska szabla, gloryfikowanie bohaterów wojny polsko - bolszewickiej, a także krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych. Szable na co dzień przechowywane są w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i z tych zaprezentowanych na zdjęciach jedynie kilka zobaczyć można na wystawie. Większość przechowywana jest w muzealnym skarbcu.

Pan Janusz Jarosławski, który spotkał się z naszymi uczniami i podzielił się z nimi częścią swojej pasji, to biłgorajanin aktywnie działający na polu promocji historii i broni białej.