• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

27 września uczniowie klasy VII f wzięli udział w premierowej grze terenowej, która była częścią powiatowych uroczystości związanych z 82. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, jednocześnie  77. rocznicą konsekracji i rozpoczęcia pochówku żołnierzy AK i BCh, poległych w Bitwie nad Sopotem na największym w Polsce cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Grę zatytułowaną Śladami Partyzanckiej Bitwy Pod Osuchami Wicher Nad Sopotem przygotowali pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej pod przewodnictwem pana Tomasza Brytana w ramach rządowego programu Patriotyzm Jutra.

Nasi siódmoklasiści byli częścią ponad 130 osobowej grupy uczniów szkół powiatu biłgorajskiego. Indywidualnie i grupowo pokonaliśmy, po zapisaniu aplikacji w smartfonie i pobraniu kodu gry około 4 km, wykonując bardzo ciekawe zadania, odpowiadając na pytania, poznając historię walk września 1939 roku, partyzanckiego życia obozowego, przebiegu samej bitwy. Poznaliśmy też sylwetki dowódców partyzanckich, elementy uzbrojenia partyzantów. Uczestnicy po złożeniu symbolicznej przysięgi partyzanckiej otrzymywali tez biało-czerwone opaski – znak przynależności do formującej się nowej armii wojska polskiego pod okupacją. Każdy uczestnik po zakończeniu otrzymał medal i mógł wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Elementem gry było też zapalenie zniczy na wybranej mogile partyzanckiej Osuchowskiego cmentarza.