W Schronisku Sitareczka  działającym przy naszej szkole przebywała w dniach 10 – 22 lipca grupa 44 dzieci z Ukrainy ze swoimi opiekunami.

11 lipca władze miasta z Burmistrzem Januszem Rosłanem i jego Zastępcą Jarosławem Bondyrą przywitały grupę młodych Ukraińców. W programie pobytu w Biłgoraju ukraińskiej grupy młodzieży z partnerskiego miasta Nowowołyńska były wycieczki krajoznawcze, w ramach których młodzież z Ukrainy poznała nasze miasto, Ziemię Biłgorajską, Zamość i Sandomierz.

Na początek dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Ziemi Biłgorajskiej grupa zwiedziła Zagrodę Sitarską i Młyńską, poznając historię i kulturę biłgorajskiego sitarstwa. Młodzież z Ukrainy odwidziała tez Sanktuarium św. Marii Magdaleny i cerkiew św. Jerzego.  W kolejnych dniach  zwiedzała Zamość, a następnie Sandomierz, w którym poznała architekturę i  historię kościoła św. Jakuba i katedrę sandomierską. Młodzi Ukraińcy przeszli też podziemną trasą,  w tym samym dniu odwiedzili też ruiny jednej z największych rezydencji europejskich XVII wieku, zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Nie zabrakło wycieczek po szlakach turystycznych Roztocza.  Uczniowie z Ukrainy przeszli ścieżką edukacyjną przez  Bukowa Górę, odwiedzili  rezerwaty: Nad Tanwią w Rebizantach, Czartowe Pole w Hamerni i Szum w Górecku Kościelnym. Mieli możliwość zwiedzenia wystawy w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu. Odwiedzili drewniany kościółek w Górecku Kościelnym, synagogę w Szczebrzeszynie. W czasie spędzonym w Biłgoraju kilkakrotnie przebywali nad Zalewem Bojary i korzystali sali gimnastycznej OSiR.