• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

W dniach 24 - 26 maja 2019 r. w Elblągu odbył się Centralny Zlot Laureatów XXVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Zlot zorganizowany był m.in. przez PTTK Odział Elbląski, Starostwo Powiatowe w Elblągu. Zaproszenie na tę uroczystość otrzymała Natalia Kwik, uczennica klasy 3 b naszej szkoły. Za swoją pracę pt. „Sita, hafty i miody…z biłgorajskiej zagrody” przygotowaną pod kierunkiem mamy p. Doroty Kwik, otrzymała 1. miejsce w kategorii prac indywidualnych uczniów szkół podstawowych.

Wraz ze swoimi rodzicami pokonała daleką drogę z Biłgoraja, by móc zobaczyć pięknie odnawianą Starówkę, Bramę Targową, Katedrę św. Mikołaja i poznawać dzieje Elbląga, słuchając ciekawych informacji przekazywanych przez przewodników turystycznych z Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.

Wieczorem 24 maja odbyło się spotkanie inaugurujące Zlot w pięknej sali konferencyjnej przy Bibliotece Elbląskiej. Zadaniem każdego z laureatów konkursu było zaprezentowanie swoich prac konkursowych i „Małych Ojczyzn”. Natalka pięknie zaprezentowała się w stroju biłgorajskim oraz została nagrodzona życzliwym przyjęciem i brawami.

Dzień drugi miał charakter krajoznawczy. Uczestnicy Zlotu przejechali Trasą po Żuławach Elbląskich, zobaczyli najniższy punkt w Polsce (1,8 m p.p.m.) w Raczkach Elbląskich, byli w Fiszewie, nad Jeziorem Gronowo Elbląskie.

Centralnym punktem Zlotu była uroczysta Gala, podczas której Natalka jako laureatka XXVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” otrzymała nagrodę. To wielki sukces, ale przede wszystkim docenienie wysiłku włożonego w przygotowanie pracy. Mamy nadzieję, że zachęci on Natalkę do dalszego poznawania i opisywania Polski.

Konkurs „Poznajemy Ojcowiznę” organizowany jest od początku lat 90-tych XX wieku przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK oraz redakcję „Poznaj swój kraj”. Jest konkursem projektów uczniowskich, które można przygotowywać w czasie zajęć z edukacji regionalnej. Dla wielu są to pierwsze w życiu publikacje o charakterze krajoznawczym.