• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Mamy w naszej szkole wielu miłośników książek. Lubią czytać, przeglądać książki a także opowiadać je i polecać innym. 6 listopada dwie uczennice z klasy 7F – Laura Karpik i Katrina Roszkowska wzięły udział w regionalnym konkursie „Booktalking czyli gawęda o książce”, zorganizowanym przez  Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. 

Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. To dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności.

Uczestnik konkursu może wybrać jeden ze stylów booktalkingu tj. streszczenie fabuły, zaprezentowanie głównego bohatera, przedstawienie tylko jednego epizodu, oddanie nastroju bądź  wszystkie style połączyć w jednej prezentacji. Wypowiedź ucznia nie może przekroczyć 5 minut. Konkursowicz prezentuje wybraną przez siebie książkę.  

Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczniów z kilku powiatów. Poziom prezentacji był bardzo wysoki. Laura i Katrina wspaniale zareklamowały swoje ulubione książki. Laura została laureatką konkursu, zajęła 2 miejsce a Katrina dostała wyróżnienie.

Laura prezentowała piękną i przejmującą książkę Wandy Półtawskiej „I boję się snów”. Są to wspomnienia autorki z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Książka zawiera opisy bestialskich eksperymentów medycznych, którym poddawane były młode więźniarki. Wśród doświadczeń poniżenia, pogardy i wrogości autorka wspomina niosące nadzieję przejawy solidarności i serdeczności, które pomogły w zachowaniu człowieczeństwa w tak nieludzkich warunkach.

Katrina wybrała „PippiPonczoszankę” Astrid Lindgren - świetną i kultową książkę dla dzieci, uroczą opowieść pełną dobrego poczucia humoru. Losy Pippi są zupełnie nietypowe, a przygody, jakie się jej przytrafiają, niepowtarzalne. Dziewczynka tryska optymizmem i nie lubi się smucić. Ma wielu przyjaciół, ale i tak najchętniej bawi się ze swymi zwierzakami. Na przestrzeni lat stała się jedną z najbardziej znanych postaci z książek, po które wciąż sięgają kolejne pokolenia. 

Obu uczennicom gratulujemy świetnych prezentacji i życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.