• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Odwołując się do tradycji poprzednich lat, nasza oraz Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu zorganizowały spotkanie opłatkowe Szkół Prymasowskich naszej diecezji. Miało ono miejsce w sobotę 25 stycznia 2020 r. Rozpoczęła je o godz. 10:00 uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Mariusza Leszczyńskiego, sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.   

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku naszej szkoły, która już od 18 lat nosi imię Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Najpierw utalentowani muzycznie absolwenci „Jedynki”, pod kierunkiem p. Moniki Proć – Gleń, wystąpili z krótkim koncertem kolęd, następnie wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły p. Marian Kurzyna. Przedstawiciele Rady Rodziców p. Anna Borowiec i p. Mirosław Świerzak oraz uczniowie podziękowali księdzu biskupowi za udział w sobotnim spotkaniu opłatkowym. Pięknym i humorystycznym zarazem momentem spotkania były „Herody”. Dawną formę kolędowania zaprezentowała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowana pod kierunkiem ks. Krystiana Bordzania.

W kolejnej części spotkania głos zabrali zaproszeni goście: ks. Marek Żur Prezes Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia i rektor kościoła św. Katarzyny w Zamościu, senator Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący Rady Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia, Jadwiga Mazur, Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Beata Strzałka, poseł na Sejm RP.

Na zakończenie, po krótkiej modlitwie uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem składając sobie noworoczne życzenia. Był także czas na wspólną agapę, podczas której padło wiele ważnych pytań jak odkrywać duchowe przesłanie naszego Patrona. Pojawiły się również pomysły i zadania na najbliższą przyszłość związane z beatyfikacją Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce w Warszawie w dniu 7 czerwca 2020 r.

Z 15 szkół, które jeszcze rok temu tworzyły diecezjalną rodzinę Szkół Prymasowskich, na dzień dzisiejszy zostało 7. W tegorocznym spotkaniu opłatkowym oprócz gospodarzy, czyli naszej szkoły uczestniczyły także: Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu – Kolonii, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie.

Każdego roku spotkania opłatkowe odbywają się w innej szkole, ale każdego roku wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat sprawiają, że na długo pozostają one w naszej pamięci. Stanowimy Rodzinę Prymasowską związaną z nauką Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wspólnotę, dla której najważniejsza jest troska o innych, i która czerpie pożytek z mądrych rad pozostawionych nam przez Patrona naszych szkół.