• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

W dniach 25-26 stycznia po raz drugi w  odbył się mistrzowski turniej w układaniu kostki Rubika. W zawodach w Biłgoraju uczestniczyli aktualni mistrzowie Polski, Europy i świata oraz rekordziści świata. W sumie było ok. 60 zawodników z całej Polski oraz goście z Ukrainy. Zawodnicy obok klasycznej kostki 3 x 3 x 3, układali także kostki 4 x 4 x 4, 6 x 6 x 6 czy 7 x 7 x 7, Kostkę Rubika jedną ręką, najmniejsza ilością ruchów, z zamkniętymi oczami czy tez kostki Megaminx, Skewb, Square, Pyraminx czy tez wielu kostek z zamkniętymi oczami.

W kostce 3x3x3 triumfował Łukasz Burliga, który wykręcił średnią 8.26 s. oraz najszybszego singla turnieju - półfinałowe 6.55 s. Drugie miejsce wynikiem 8.74 s. wywalczył Kajetan Opach. Trzecią lokatę rezultatem 8.83 s. zapewnił sobie Jan Zych.

Układanie kostki na zawodach daje wielką frajdę, możliwość rywalizacji z innymi zawodnikami, a także nauczenia się nowych technik od innych uczestników. To także szansa zobaczyć jak układają kostkę najlepsi. Podczas układania kostki wyrabia się cierpliwość, wytrwałość, a także zdolność zapamiętywania poszczególnych ruchów, w celu uzyskania efektu końcowego. Układanie kostki jest świetnym sposobem na koncentrację oraz przewidywanie następnych ruchów. Jednym słowem mały przedmiot ma wiele zalet. Układanie ścianek tej bryły ma świetny wpływ na doskonalenie precyzji ruchów dłoni, może także mieć zastosowanie w przygotowaniu dzieci w wieku przedszkolnym do funkcji pisania ręcznego oraz rozwoju psychomotorycznego potrzebnego do wykonywania wielu innych precyzyjnych czynności za pomocą dłoni.