• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg

Problem stresu dotyczy każdego człowieka, nie istnieją ludzie, którzy go nie doświadczają. Towarzyszy on ludziom na co dzień. Są jednak sytuacje, zdarzenia które ten stres nasilają.

Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie.

Kojarzy się to z nieprzyjemnymi odczuciami, np. smutkiem, poczuciem nieradzenia sobie z czymś a nawet z bólem. Wśród objawów towarzyszących stresowi można wymienić: szybsze bicie serca, bóle brzucha, a nawet biegunkę, bóle głowy, napięcie mięśni, drżenie rąk.  

W ostatnim czasie w naszym życiu (zarówno dzieci, jak i dorosłych) jest wiele sytuacji, które mogą wywoływać w nas stres. Chociażby ogólny stan niepewności co do rozwoju sytuacji. Nie wiemy jak długo to jeszcze potrwa, jakie ograniczenia mogą być jeszcze wprowadzone, czy jesteśmy w stanie ochronić przed chorobą siebie i swoich bliskich… To wszystko pytania, które same nasuwają się w naszej podświadomości. Poczucie bezsilności, niemożność normalnego wykonywania swoich obowiązków, codziennych czynności, rozrywek może pogłębiać i nasilać w nas odczucie stresu. Dlatego powinniśmy poznać i spróbować zastosować metody, którymi możemy poradzić sobie ze stresem.

Co ciekawe stres może być pożyteczny. Niewielka jego dawka działa na nas mobilizująco, sprawia, że zyskujemy wiarę we własne możliwości i zbieramy siły, by sprostać jakiemuś zadaniu. Jednak mało kto lubi się stresować. Stan napięcia, podenerwowania uważamy raczej za nieprzyjemny, Mimo tego, że stres może na nas działać pozytywnie, motywować do jakiegoś zadania, trzeba wiedzieć jak go w porę okiełznać. Nieokiełznany może zmienić się w naszego wroga i nas sparaliżować.

Specjaliści proponują następujące strategie radzenia sobie ze stresem

 • Zaplanuj wysiłek fizyczny – nawet 20-minutowa gimnastyka lub marsz pomoże rozładować napięcie. Aktywność fizyczna zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu), a zwiększa poziom endorfin (hormonów szczęścia) w organizmie.
 • Śpij 8 godzin dziennie – dbaj o higienę snu, kładź się spać regularnie, po przebudzeniu się nie sięgaj po smartfon aby od razu przywitać się na portalach społecznościowych, ale poprzeciągaj się.
 • Jedz zdrowo – zajadanie stresu czekoladą i żelkami jest powszechne i fatalne. Dobre odżywianie jest niezbędne aby organizm mógł sobie poradzić z trudnymi sytuacjami.
 • Poświęcaj czas na pasje i rozrywkę - znajdź chwilę na to aby robić to co lubisz najbardziej, to nie fanaberia ale warunek twojego dobrostanu.
 • Nie przejmuj się sprawami, na które nie masz wpływu – jeśli coś wydarzyło się nie z twojej winy, to nie obwiniaj się za to, nie    o wszystkim możemy decydować, nie wszystko zależy od naszej woli lub naszego działania.
 • Porozmawiaj z przyjaciółmi – rozmowa z bliską osobą zawsze wychodzi na dobre i zwykle jest tym, czego potrzebujemy najbardziej.

W poniższych linkach znajdziecie Państwo porady specjalistów na temat radzenia sobie ze stresem w obecnej sytuacji i nie tylko.