• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „BohaterOn - włącz historię”. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne: oglądaliśmy filmy dokumentalne przedstawiające Bohaterów Powstania, rozmawialiśmy o Powstańcach, o ich poświęceniu, o 63 dniach walki. Było to dla nas wszystkich głęboko poruszające, w wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia.

Klasy I – III rysowały laurki Powstańcom, rozmawiały o Polsce, symbolach narodowych, patriotyzmie, szacunku dla przeszłości.

Uczniowie klas IV – VI  poznali historię Pana Stanisława, a wraz z nim przenieśli się do wojennej, powstańczej Warszawy, by być świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Dowiedzieli się, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonali się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń.

Niektórzy wykonali kartki, w których wyrażali swoją wdzięczność Powstańcom. Inni uczniowie napisali listy, w których dziękowali za wolną Polskę, za to, że mogą żyć, rozwijać się, bawić i rosnąć w suwerennym kraju. Wszystkie kartki, laurki i listy zostały wysłane do organizatorów, którzy przekażą je Bohaterom Powstania. Mamy nadzieję, że sprawią im radość oraz wywołają uśmiech na twarzach Powstańców.

Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii, o którym powinniśmy pamiętać.