• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

27 września br. uczniowie klasy 5a i 7a wzięli udział w wyjeździe na uroczystości patriotyczne z okazji Obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 78. rocznicy poświęcenia Cmentarza Partyzanckiego w Osuchach. Osuchy koło Łukowej to miejsce krwawej bitwy, którą w 1944 roku stoczyli polscy partyzanci z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich z niemieckim okupantem.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów, zapalenia zniczy oraz krótkiej modlitwy na osuchowskim cmentarzu, gdzie spoczywają partyzanci polegli podczas bitwy po Osuchami  latem 1944 roku. Po złożeniu kwiatów uczniowie naszej szkoły wzięli udział w leśnej grze terenowej „Wicher nad Sopotem” śladami partyzanckiej bitwy pod Osuchami, którą przygotował pan Tomasz Brytan, pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Na koniec odbyło się ognisko integracyjne w obozowisku przy ziemiance partyzanckiej.

Wyjazd na te wydarzenia to wspaniała lekcja historii poświęcona bohaterom bitwy pod Osuchami i tym wszystkim, którzy podczas niemieckiej okupacji organizowali polskie państwo podziemne.