• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

O przygodach Ambrożego Kleksa – nauczyciela, wynalazcy, podróżnika i wielkiego przyjaciela dzieci - słyszeli chyba wszyscy. Uczniowie klasy IV a naszej szkoły przy okazji spotkań z tekstem Jana Brzechwy, podczas lekcji języka polskiego mieli okazję poczuć się, jakby to oni przestąpili próg niezwykłej akademii.

Wystarczyła znajomość lektury, odpowiednie rekwizyty i …..dziecięca wyobraźnia. Dzięki temu odbyło się czytanie palcami, czyli lekcja przędzenia liter. Każde dziecko napisało na kartce swoje imię, a następnie imiona zostały ozdobione włóczką, wełną, nićmi, a nawet sznurowadłami.  Wszyscy dbali o to, aby starannie i dokładnie wykaligrafować swoje imię.

Mówi się, że pismo odzwierciedla charakter człowieka. Skoro możemy zmieniać swoje zachowanie, to dbajmy również o piękny charakter pisma. Dzięki takim lekcjom widzimy, że umiejętność starannego pisania jest bardzo potrzebna.

Ktoś pomyśli, że to tylko zabawa? Niekoniecznie! Nie od dziś wiadomo, że człowiek, szczególnie młody, najlepiej uczy się właśnie w takim klimacie. Lekcje, pod płaszczykiem prostych zadań, kryją coś więcej: naukę cierpliwości, odpowiedzialności, życzliwości, empatii, zręczności, wrażliwości...