• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

W środę 19 października  uczniowie naszej szkoły odbyli fascynującą podróż do Indii w ramach cyklicznych „Spotkań z podróżnikiem”. Tym razem przewodnikiem wyprawy do Indii był pan Dariusz Rochecki z grupy „Trzask.pl”.

Dzięki opowieściom Pana Dariusza mieli możliwość wtopienia się w tłumy przechodniów codziennie zalewających największe miasta Indii, odwiedzili duchową stolicę Indii – Waranasi, Złotą Świątynie Sikhów w Amritsarze, spędzili kilka chwil w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur, odbyli podróż po Gangesie – świętej rzece milionów hindusów, podziwiali wspaniały Taj Mahal – według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, zobaczyli zarówno niespotykane pałace, jak i dzielnice nędzy.           

Widzieli fascynującą podróż, podczas której na grzbiecie wielbłąda podróżnicy przemierzyli Pustynię Thar oraz ujrzeli słynne Niebieskie Miasto. Usłyszeli także o Gandhim i niepodległych Indiach. Mieli też okazję poczuć atmosferę Tybetu i zdobyć kilka szczytów w Himalajach.

Pan Dariusz  Rochecki pokazał dwa oblicza Indii. Jedno to piękne, egzotyczne krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate pałace i świątynie takie jak Taj Mahal  – mauzoleum  z białego marmuru, wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony, Pałac Wiatrów w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze.

Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy, gdzie miliony biednych ludzi koczuje na brudnych, pełnych zwierzęcych odchodów ulicach oraz sterty odpadów, miedzy którymi świnie wyszukują resztek  jedzenia.

Przewodnik z grupy Trzask podkreślał, że ważnym aspektem indyjskiej rzeczywistości jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia. I tak nasi uczniowie dowiedzieli się, że nieodłącznym elementem indyjskiej wiary, życia i codzienności są święte krowy, które mogą swobodnie poruszać się po ulicach miast oraz sati, czyli rytualne samospalenia. Ważnym  ośrodkiem kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu jest Waranasi - miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges, której wody uzdrawiają i oczyszczają z grzechów.

Najbardziej zainteresowała uczniów Karni Mata - świątynia szczurów w Deshnok, gdzie żyje około 20 000 tych gryzoni. Szczury traktowane są tu iście po królewsku  - kapłani opiekują się nimi, karmią je podając im mleko i rozsiewając ziarno, a Hindusi pielgrzymują do tej świątyni, przynosząc dary i oddają cześć jej mieszkańcom. Do tej świątyni można wejść tylko boso - jeżeli ktoś nadepnąłby na zwierzę musi, jako zadośćuczynienie, ufundować figurkę szczura ze złota.

Uczniowie poznali typowy męski i kobiecy strój Hindusów, czyli dhoti i sari, które niektórzy mogli osobiście przymierzyć. Dowiedzieli się także, dlaczego kobiety w Indiach malują sobie dłonie i stopy oraz dlaczego noszą bindi – czerwony znak na czole.

Dziękujemy za fantastyczną i nietypową lekcję geografii i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.