• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg

W dniach 12 - 13 maja odbył się w naszej szkole finał wojewódzki 49. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Dzięki wsparciu wielu instytucji, mogliśmy w naszym mieście i w naszej szkole gościć drużyny z całego województwa lubelskiego – zwycięzców eliminacji powiatowych, rywalizujące w różnych konkurencjach turniejowych.

W ramach turnieju rozegrane zostały następujące konkurencje:

 1. Indywidualny test wiedzy składający się z 50 pytań krajoznawczych o województwie dolnośląskim oraz Polsce, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Razem test wiedzy miał 100 pytań.
 2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy.
 3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, będący konkurencją zespołową, składającą się z czterech konkursów wybranych z regulaminu OMTTK. W tym roku wybrano:
  a) atrakcje turystyczne województwa pomorskiego,
  b) atrakcje turystyczne województwa lubelskiego,
  c) rozpoznawanie roślin,
  d) rzut do celu.
 4. Turystyczny rower, w ramach której trzech zawodników pokonywało kolarski tor przeszkód.
 5. Turystyczny marsz na orientację, czyli konkurencja drużynowa, w której zawodnicy musieli pokonać w terenie trasę wyznaczoną na mapie.
 6. Ocena uprawnień i odznak turystycznych PTTK.

O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach.

Po emocjonujących rywalizacjach okazało się, kto był najlepszy.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Agata Karolczak, Martyna Cich i Lena Rudnicka.

Na miejscu drugim znalazła się drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej w składzie: Martyna Blacha, Natalia Hołyst, Dominika Popko.

Trzecie miejsce zajęła także drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej w składzie: Iga Ćwikła, Emilia Raduj, Magdalena Kowal.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ  w Biłgoraju w składzie: Martyna Bednarz, Bartłomiej Wolanin, Eryk Łoński.

II miejsce przypadło drużynie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w składzie: Martyna Węgrzyn, Julia Bielak, Liliana Kapka.

Na miejscu trzecim znalazła się drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim w składzie: Magdalena Bednarczyk, Zofia Grzywacz, Gabriel Krukowski.

Drużyny, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach, będą reprezentowały województwo lubelskie na Finale Centralnym OMTTK PTTK w Rumii w dniach 8 – 11 czerwca 2023 r.  

OMTTK PTTK to największe przedsięwzięcie z zakresu szkolnej turystyki edukacyjnej o charakterze cyklicznym i całorocznym, organizowane przez PTTK na terenie całego kraju. Co roku Turniej popularyzuje walory turystyczno-krajoznawcze innego wybranego województwa. W roku szkolnym 2022/2023 jest to województwo pomorskie. Tegorocznej edycji Turnieju przyświeca motto przewodnie „Wśród fal Bałtyku”.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na Finale Centralnym.