• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Jest to tradycja, zgodnie, z którą dzieci 1 grudnia otrzymują kalendarz z 24 okienkami, zawierającymi drobne niespodzianki. Okienka są ponumerowane i każdego dnia dziecko może otworzyć tylko jedno okienko. Kalendarz ma umilić dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Pomysł kalendarza adwentowego wywodzi się z Niemiec. Pierwsza wzmianka o kalendarzu adwentowym zrobionym ręcznie, znalazła się w książce dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku. Zaś za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, kształtowanie tolerancji wobec innych kultur, rozszerzenie słownictwa z języka niemieckiego, podtrzymywanie tradycji, rozwijanie uzdolnień plastycznych oraz zachęcanie do pozytywnej rywalizacji.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kalendarza adwentowego, zawierającego 24 okienka. Każde z nich należało podpisać dowolnymi słowami lub zwrotami w języku niemieckim związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia.

Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, można je oglądać na wystawie w holu szkoły od 7 grudnia.

I miejsce:

Kwik Natalia klasa 8b

Kaczor Martyna klasa 8b

Pawikowski Piotr klasa 8a

Bielak Dominik 8a

Bojara Marcel 8b

Rudnicka Lena i Szkałuba Aleksandra 8a

Kubina Mateusz 8b

II miejsce:

Stanicka Liliana klasa 8a

Bucior Szymon klasa 8a

Piętal Amelia i Wnuk Milena klasa 8a

Oszajca Emilia i Ciosmak Julia klasa  8a

Kraczek Cezary klasa 7c

Knap Marcelina klasa 7c

Klaudia Czerniak klasa  7d

III miejsce:

Obszyńska Martyna klasa  8a

Wyróżnienie:

Ciupak Chrystian 8a

 

Gratulujemy również:

Milenie Ostasz 7b, Ninie Baryła 7b, Natalii Pięta 7b, Karolowi Markowicz 7a, Dianie Łukasik 7e oraz Jakubowi Dyjach 7a, Bartłomiejowi Król 7e, Klaudii Kotwis 7e

Uczestnikom dziękuję za udział w konkursie, gratuluję, a wszystkich zapraszam do oglądania i podziwiania wystawy przepięknych prac naszych kreatywnych uczniów.

/Aneta Kotarska, nauczyciel języka niemieckiego/