• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

W dniu 22 marca, w odpowiedzi na zaproszenie organizatorów, uczniowie dwóch klas piątych z Dyrektorem Szkoły panem Marianem Kurzyną wyruszyli do Osuch na uroczystość otwarcia ścieżki edukacyjnej w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej.

W drodze do tej znanej z historii II wojny światowej wioski odwiedzili Józefów. Przeszli przez józefowskie kamieniołomy podziwiając krajobraz wykopalisk, poznając jednocześnie elementy geologii i geografii Roztocza. Na rynku Józefowa, oglądając pomnik upamiętniający I i II wojnę światową oraz kolumnę św. Józefa, poznawali historię miasta fundowanego i założonego przez rodzinę Zamojskich.

Przed godziną dziesiątą dotarli do Osuch. Przy stoiskach Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, za sprawą pracowników parków, uczniowie mogli w trakcie gier dydaktycznych i quizów poznawać florę i faunę roztoczańską. Na koniec, tych wszystkich, którzy wyrazili taką chęć, pan Krzysztof Wojciechowski obdarował budkami lęgowymi dla ptaków.

Uroczystość otwarcia ścieżki organizowało, oprócz Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie Osuchy 44, Urząd Gminy Łukowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, przy współpracy z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, między innymi przez naszych uczniów, wszyscy ruszyli ścieżką, której zadaniem jest przybliżenie historii, zwłaszcza bitwy  partyzanckiej pod Osuchami w czerwcu 1944 roku oraz bogactwa przyrody przepięknej i dzikiej rzeki Sopot, dopływu Tanwi. Przy kolejnych przystankach, o bitwie i życiu partyzanckim opowiadali pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, a o florze i faunie okolicy, pracownicy Parku.

Na koniec na partyzanckim cmentarzu, po  krótkiej modlitwie i zapaleniu symbolicznego znicza, wszyscy oddali hołd poległym w bitwie pod Osuchami partyzantom.

Przed powrotem do domu zostaliśmy poczęstowani smacznymi pierogami, bułeczkami, ciastem i herbatą.