• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

3 października 2019 r. po raz kolejny do naszej szkoły zawitał pan Grzegorz Chachura, podróżnik, członek grupy Trzask.pl, który zabrał nas w podróż po krajach Skandynawii. Opowiedział o tym, jak wraz z przyjaciółmi, przejechał fiatem 12 tys. km pokonując norweskie doliny, kręte drogi wijące się wokół górskich wzniesień, tunele oraz fiordy. Dowiedzieliśmy się czym są i w jaki sposób powstały fiordy. Wspólnie z podróżnikiem odwiedziliśmy farmę łosi oraz poznaliśmy ich zwyczaje. Mielimy okazję, chociaż na zdjęciach, zobaczyć na czym polega zjawisko dnia polarnego. Jeśli ktoś jeszcze nie wiedział, kim są i jak żyją Samowie, rdzenni mieszkańcy Laponii, to miał ku temu sposobność.

Zdjęcia, które pan Grzegorz zrobił podczas tej wyprawy, zapierały dech w piersiach i zachwycały pięknem górskich krajobrazów. Dzięki nim mogliśmy podziwiać prehistoryczne ryty naskalne z Alty czy też wdrapać się na największy lądowy lodowiec Europy – Jostedalsbreen. Spotkanie jak zwykle nie odbyło się bez niespodzianek w postaci słodyczy oraz pytań do publiczności - mogliśmy więc brać czynny udział w tej nietypowej lekcji. Poza nauką geografii zostaliśmy również przeniesieni w czasy Wikingów, a także poznaliśmy historię statku Vasa, który zatoną setki lat temu, a dzisiaj mamy możliwość go podziwiać w muzeum w Sztokholmie.

Atrakcyjny sposób opowiadania i duże poczucie humoru prowadzącego sprawiły, że wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliśmy w wirtualnej podróży po krajach skandynawskich. Pan Grzegorz zaimponował nam swoją szeroką wiedzą na temat kultury i tradycji tego zakątka świata. Dziękujemy za mile spędzone chwile podczas wirtualnej podróży po Skandynawii i czekamy na nowe ciekawe i niepowtarzalne relacje z innych podróży.