• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

A to polski język właśnie…
Uczniowie klas 6 z Koła Bibliotecznego z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowali niespodziankę dla swoich młodszych kolegów i koleżanek klas )-III i grupy przedszkolnej. W tym dniu odwiedziliśmy ich  w salach lekcyjnych lub zapraszaliśmy po kilka grup do większej sali, aby przypomnieć młodszym uczniom jak ważne jest ćwiczenie języka i jak ciekawy jest nasz polski język.

Na początek  Hania, Agnieszka i Jasiek zaprezentowali wiersz „Regułay dla gaduły ” – z którego dzieci dowiedziały się, że aby być zrozumiałym dla innych trzeba mówić wyraźnie i dokładnie, starannie - dbać o język poprzez ćwiczenie trudnych słówek. Wiktor i Ania  w  wierszu Małgorzaty Strzałkowskiej „Mowa polska” przypomnieli dzieciom jakie to trudne słowa mogą się trafić w języku polskim.

Scenka „Suchą szosą susza szła…” pokazała jakie kłopoty z językiem miewają uczniowie i w jaki sposób czasami próbują sobie z nimi radzić. Następnie zaprezentowaliśmy wiersz „Gimnastyka dla języka”, mówiący o tym jak dzieci z pewnej grupy ćwiczyły sprawność języka i aparatu mowy. Nie mogło też zabraknąć ćwiczeń praktycznych. Za pomocą kilku wierszyków z językowymi łamańcami autorstwa Agnieszki Frączek, Krzysztofa Kiełbasińskiego i Małgorzaty Strzałkowskiej wspólnie przeprowadziliśmy gimnastykę języka. Po takiej gimnastyce wszyscy uczniowie nie mieli problemu z zagadką, która padła na zakończenie spotkania.

Spotkania były wspaniałą lekcją języka polskiego nie tylko dla tych najmłodszych uczniów naszej szkoły, ale także dla prezentujących scenki szóstoklasistów.