• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się od kilku dni jest wyzwaniem dla uczniów, nauczycieli a szczególnie dla rodziców. Samodzielna nauka w domu może okazać się niełatwa i przede wszystkim wymaga samodyscypliny. W czasie epidemii koronawirusa i nauki zdalnej wszyscy musimy przeorganizować swoje życie, ale pewne zasady są niezmienne i warto o nich pamiętać.

Efektywna jest codzienna systematyczna praca dziecka najlepiej w konkretnie określonych porach. Dobrze jest zorganizować dzień tak jakby dziecko szło do szkoły, więc w określonych godzinach poświęca czas na naukę. W zależności od wieku dziecka czas ten powinien wynosić: 4 godziny w kl. I –I II, 5 godzin w kl. IV - VI, 7 godzin w kl. VII - VIII. Przy tym, nie można zapominać o przerwach „śródlekcyjnych”, najlepiej spędzonych w ciekawy aktywny sposób. Nie jest to obecnie łatwe, a kreatywność Państwa jest tu bardzo ważna.

Należy pamiętać, że najefektywniej pracuje się w uporządkowanym miejscu, w ciszy, bez nadmiaru bodźców zewnętrznych, a odrabianie pracy najlepiej zaczynać od przedmiotów trudniejszych. W związku z tym, że ograniczona jest kontrola pracy uczniów ze strony nauczycieli warto zwrócić uwagę na systematyczność, nieodkładanie zadań na później, na następny dzień.

Szanowni Rodzice, niezwykle ważne jest abyście pomagając dziecku w nauce, wspierali je i motywowali, doceniali wysiłek, który dziecko włożyło w pracę. Zawsze znajdzie się okazja, aby powiedzieć: „trzymaj tak dalej”, „włożyłeś w to dużo pracy i dobrze ci wyszło”, „świetna robota”, „gratuluję, twój wysiłek się opłacił”, „widzę, że ciężko pracowałeś”, „bardzo jestem z ciebie dumny”.

Obecnie dzieci nie uczęszczają również na zajęcia pozalekcyjne. W zależności od zainteresowań dziecka może to być też czas na poznanie nowych miejsc czy rozwijanie umiejętności. Nie wychodząc z domu możemy zwiedzić muzea (nie tylko te polskie), nauczyć się kodowania, czy utrwalić zdobytą wiedzę. Które strony warto polecić dzieciom? Wiele muzeów przeniosło swoje działania do sieci. Na wirtualne lekcje zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego, a POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich oferuje m.in. spacer po jednej z wystaw. Możemy także - nie wychodząc z domu - odwiedzić wiele polskich i zagranicznych placówek m.in. Wawel, Muzeum Zamkowe w Malborku, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Luwr.  Nauka w domu to także czytanie lektur. Przeczytać możemy je w bibliotekach on-line, utrwalić - oglądając ekranizacje. Na kanale TVP Kultura wyemitowane zostanie m.in. "W pustyni i w puszczy" czy "Kamizelka". Ekranizacje znajdziemy także w kolekcji "Lektury na ekranie" TVP VOD.

Pedagog szkolny - Małgorzata Polska