• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

19 kwietnia 1943 w getcie warszawskim padły pierwsze strzały. 81 lat temu rozpoczęło się powstanie, które do historii przeszło jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. W nierównej walce zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy osób. Ci, którzy przeżyli, zostali wymordowani lub wysłani do obozów koncentracyjnych.

Aby upamiętnić to tragiczne wydarzenie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin od wielu lat organizuje akcję społeczno - edukacyjną pod nazwą „Żonkile”. W ramach tej akcji, 19 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 7b wzięli udział w wyjątkowej lekcji języka polskiego, która odbyła się w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju.

Pani Natalia Czacharowska, pracownik biblioteki, najpierw przybliżyła naszym uczniom sytuację ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej (powstanie getta, warunki w nim panujące, przebieg Wielkiej Akcji likwidacji getta), następnie obejrzeli oni animację - film oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Reportaż jest zapisem rozmowy z Markiem Edelmanem – jednym  przywódców powstania w getcie warszawskim, który opisuje te tragiczne wydarzenia oraz swoją pracę po wojnie jako kardiolog.

Uczniowie otrzymali też papierowe kwiaty - żonkile, które są symbolem tej akcji. Zostawili je jako znak pamięci przy pomniku upamiętniającym ludność żydowską, który znajduje się przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju, w miejscu gdzie przed wojną znajdowała się synagoga żydowska.  

Dlaczego żonkile? Są one symbolem zbiorowej pamięci. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta w Warszawie z żółtymi żonkilami, by oddać hołd poległym towarzyszom.