Uczniowie klasy 5 d, członkowie Koła Wolontariatu oraz Koła Bibliotecznego  w dniu 2.11.2021r. mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z ks. Mariuszem Skakujem.

Pretekstem do organizacji tego spotkania była m. in. prezentowana przez ks Mariusza książka pt. „Fasola, kukurydza i hakuna matata…”, której jest współautorem.

Hakuna matata – nie martw się! Uczestnicy spotkania autorskiego zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Biłgoraju byli nieco zaskoczeni. Wszyscy młodzi wiedzą co znaczy hakuna matata - to zwrot oznaczający radość, brak problemów, wyrażający szczęście. Ale jak tu mówić o szczęściu kiedy mieszka się w miejscu, gdzie brakuje wody, dziennie dostaje się tylko jeden skromny posiłek, za mieszkania służą prowizoryczne szałasy z gałęzi, brak elektryczności, a telefon komórkowy dzieci widziały tylko na odległość - bo w takich warunkach żyją mieszkańcy Madagaskaru jak i Afrykańskiej osady Kinni, o których opowiadał ksiądz Mariusz. A jednak na twarzach dzieci prezentowanych na slajdach maluje się autentyczna, szczera radość. Te dzieci cieszą się z każdej najdrobniejszej najzwyklejszej rzeczy jak np. szczoteczka do zębów. Takiej radości możemy się od nich uczyć. Uczestnicy mogli przekonać się jak ważne są nawet małe gesty pomocy i jak wielkie dzieła w ich efekcie mogą powstawać. Ks. Mariusz Skakuj wymienił kilka programów misyjnych, w których uczestniczy Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ojca Pio, której jest dyrektorem. Jednocześnie zaznaczył, że w programach służących pomocy dzieciom z Afryki może brać udział każda szkoła i każdy chętny uczeń czy dorosły, gdyż - jak mówił - każdy z nas może być misjonarzem.