• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

W tym roku nasza szkoła dołączyła do grona szkół i instytucji biorących udział w ogólnopolskiej akcji „ Narodowe Czytanie”. Tegoroczna edycja była ósmą odsłoną tej wspaniałej inicjatywy. Honorowy patronat nad nią objął Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Dudą, którzy zaproponowali do wspólnego czytania osiem nowel. My wybraliśmy  z tej listy „ Dobrą panią” E. Orzeszkowej.

W środę, 11 września społeczność szkoły spotkała się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać  utworu czytanego przez  dyrektorów szkoły – pana M. Kurzynę i  pana  M. Buczka, nauczycieli, zaproszonych gości oraz uczniów naszej szkoły. Czytający przenieśli słuchaczy w świat bohaterów noweli: Eweliny Krzyckiej - tytułowej „dobrej” pani i sieroty Heli. Na przykładzie losów dziewczynki (i służącej Czernisi) autorka pokazała wpływ złego, salonowego wychowania a przede wszystkim ukazała,  że fałszywa dobroczynność przynosi więcej złego niż dobrego. Pani Krzycka zniszczyła przez swoje postępowanie życie Heli. Lektura uczy nas, że trzeba  dostrzegać potrzeby innych, pochylić się nad losem drugiego człowieka, zapłakać i pomóc, ale tylko wtedy, gdy będzie to prawdziwa pomoc płynąca  z serca a nie z chłodnej kalkulacji i chęci zadowolenia siebie i opinii publicznej.

Celem akcji „ Narodowe Czytanie” jest popularyzowanie fundamentalnych dla polskiej kultury dzieł i wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promocja kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Cieszymy się, że nasza szkoła ma możliwość uczestniczenia w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu, ważnym dla kształtowania właściwych postaw u naszych uczniów. Czytanie klasyki polskiej jest dla młodzieży okazją do poznania historii oraz życia wcześniejszych pokoleń. Ponadto udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu to doskonała okazja do promowania czytelnictwa, tak ważnego w dzisiejszych czasach.