• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Dobiegły końca prace jury etapu centralnego XXVII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. Konkurs ten jest największym i najważniejszym przedsięwzięciem krajoznawczo – turystycznym w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce. Rokrocznie uczestniczy w nim ponad 6000 dzieci i młodzieży z całej Polski. Ma on charakter cykliczny, odbywa się nieprzerwanie od roku 1994, czyli od 25 lat.

Głównym jego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych. Podstawą udziału w nim jest samodzielne przygotowanie pracy konkursowej w oparciu o własną dokumentację krajoznawczo-turystyczną. Praca konkursowa jest rodzajem opracowania krajoznawczego, w którym autor lub autorzy opisują w ciekawy sposób np.: obiekty krajoznawcze, tradycje kulturowe, wydarzenia historyczne, wzbogacając opis własnymi zdjęciami, rysunkami, wywiadami lub innym materiałem dokumentacyjnym.

Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w tym konkursie, zawsze z sukcesami. Nie inaczej jest i w tym roku szkolnym. Nasza uczennica Natalka Kwik kolejny już raz wzięła udział w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę”. Tym razem, za pracę pt. „Wróć Romku… – w 75. rocznicę zakończenia powstania zamojskiego”,  zdobyła trzecie miejsce na etapie centralnym.  

W  pracy konkursowej opisała swojego przodka – partyzanta Romana Kwika, który wziął udział w największej bitwie partyzanckiej w Polsce – w bitwie pod Osuchami. Tam też zakończył swoje krótkie życie.  Miał  wówczas 20 lat. Zbierając materiały do pracy, Natalka odwiedziła miejsca, gdzie stacjonowali partyzanci, m.in.: leśny obóz Corda, ziemiankę Wira, szpital leśny 665. Uczestniczyła w rekonstrukcjach historycznych: pod Osuchami,  w Biłgoraju pod tzw. mordownią gestapo, w Rapach Dylańskich, czyli w  tzw. „biłgorajskim Katyniu”, czy też w Brodziakach. Natalka zgromadziła też niezwykle cenne materiały w postaci wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli piekło wojny i doświadczyli wysiedlenia z rodzinnych domów. W tym roku główną nagrodą w konkursie miał być udział w Ogólnopolskim Zlocie Laureatów w Szamotułach, który niestety z powodu pandemii nie odbył się.

Naszej laureatce gratulujemy sukcesu!!!